Často kladené dotazy

Co je to astaxanthin?

Astaxanthin patří do skupiny karotenoidů, červených pigmentů, a je v současnosti považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů na světě. Ne nadarmo je mnohdy korunován na krále antioxidantů, výpis jeho benefitů pro zdraví a vědeckých studií, které je zkoumají, čítá stovky položek.

Přestože jej můžeme nalézt v mase divokých lososů, humrů či krevet (společným jmenovatelem je právě charakteristické oranžové zbarvení způsobené přítomností astaxanthinu), nejvíce užívanou formou jsou doplňky stravy. Ty kvalitní se vyrábí z přírodní řasy Haematococcus pluvialis, která se pěstuje ve speciálních podmínkách pro výrobu těchto suplementů. Přestože je třeba dodržovat pestrý zdravý jídelníček, právě doplňky stravy s astaxanthinem jsou správnou volbou jako pomoc organismu pro boj se škodlivými volnými radikály. Současně jsou také nejekonomičtějším řešením s ohledem na aktuální ceny a dostupnost kvalitního masa ryb, krevet a humrů.

Co jsou volné radikály a antioxidanty?

Astaxanthin - AntioxidantVolné radikály jsou vysoce reaktivní částice, které vznikají v našem organismu působením vnějších a vnitřních vlivů. Mezi ty nejčastější se řadí znečištěné prostředí, sluneční záření, stres, nesprávný životní styl, nedostatek nebo naopak přemíra pohybových aktivit. Velké množství volných radikálů způsobuje oxidační stres, který poškozuje buňky, tkáně i celé orgány. Je tak příčinou celé řady onemocnění – rakovina, infarkt a jiná kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, plicní choroby, mozková mrtvice, Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, způsobuje neplodnost, záněty či poruchy imunity.

Většina z nás má díky zmíněným faktorům v organismu příliš velké množství volných radikálů, na které již přirozený mechanismus organismu nestačí. Volné kyslíkové radikály jsou nestabilní molekuly, kterým chybí jeden elektron, který se snaží najít a navázat ve zdravých buňkách, které tím poškozují. Antioxidanty mají naopak jeden elektron navíc, a neutralizují tak volné radikály.​ Díky tomu působí proti vzniku výše zmíněných nemocí. Každý člověk by v dnešní době měl do svého jídelníčku zařadit alespoň některé antioxidanty.

Proč bych měl(a) astaxanthin užívat?

Astaxanthin je dle vědeckých studií skvělý nejen při řešení konkrétních zdravotních problémů, ale také jako prevence různých onemocnění, zánětů apod. Ženy kromě benefitů pro zdraví oceňují jeho omlazující účinky a ochranu pokožky před UV zářením, sportovci jeho vliv na výkonnost a vytrvalost. Veškeré účinky můžete nalézt v sekci „Účinky astaxanthinu“.

Jsou účinky astaxanthinu nějak prokázané?

Účinky astaxanthinu zkoumaly a potvrdily stovky odborných vědeckých studií. Bohužel zatím žádná studie nebyla realizována v České republice, ani nebyla žádná do českého jazyka přeložena. Drtivá většina je v anglickém jazyce, ty nejzajímavější naleznete u nás na webu v sekci „Vědecké studie“.

Je astaxanthin skutečně přírodní? Kde se v přírodě vyskytuje?

Astaxanthin je nedílnou součástí masa lososů, humrů i krevet. Právě astaxanthin jim dodává charakteristické zbarvení a lososům navíc dle odborníků jejich obdivuhodnou sílu a vytrvalost plavat proti proudu řek a zdolávat náročné vodopády. Zajímavostí je, že prodávaný pstruh lososovitý je ve skutečnosti běžný pstruh duhový, jehož maso bylo uměle dobarveno krmnou směsí. Svou nezaměnitelnou barvu získávají díky astaxanthinu také plameňáci, kteří díky jeho přítomnosti ve své potravě mají peří zbarvené do růžových a oranžových tónů.

Přirozeně se však astaxanthin vyskytuje také ve sladkovodních řasách, nejkoncentrovanějším zdrojem je řasa s krkolomným názvem Haematococcus pluvialis. Tato řasa se vyskytuje ve sladkých vodách na mělčinách, v mělkých nádržích, které se vytvořily ve skalních prohlubních, na cestách, kamenech či v příkopech nebo také v brakické vodě na skalách na mořském pobřeží, zejména v severských zemích. V letním období, kdy vodní plochy vysychají, se v řasách začne v důsledku nepříznivých podmínek koncentrovat astaxanthin a mění barvu ze zelené na červenou. Astaxanthin řasám pomůže přežít nepříznivé podmínky a ubránit se poškození, aby mohly obnovit svůj životní cyklus, až opět zaprší, i kdyby to mělo trvat několik let.

Řasa užívaná v doplňcích stravy je pěstovaná v několika provozech na světě. Tyto provozy však využívají různé způsoby pěstování za pomoci rozdílných technologií. Jeden z technologicky nejvyspělejších provozů se nachází na našem území. Díky užitým technologiím v kompletně uzavřeném procesu pěstování české společnosti Algamo má česká řasa (potažmo český přírodní astaxanthin) celou řadu světových certifikací a svou kvalitou se řadí mezi světovou špičku. Přestože se tedy jedná o cílené pěstování, řasa je přírodním, dalo by se říci zemědělským, produktem.

Jak a kdy užívat astaxanthin?

Na každém doplňku stravy je vždy ze zákona uvedeno dávkování. Obvykle se bere 1-2 kapsle denně v závislosti na látkách, které jsou v daném produktu obsaženy. Doporučujeme přípravky s astaxanthinem (pokud se nejedná o přípravek určený pro lepší spánek či zklidnění) užívat dopoledne. Ze zkušeností vlastních i našich zákazníků víme, že produkty s astaxanthinem dodávají energii, proto nejsou vhodné ve večerních hodinách a před spaním.

Astaxanthin je rozpustný v tucích, proto jistě neuděláte chybu, pokud budete kapsle užívat při jídle. Zajistíte tak rychlejší a lepší vstřebatelnost. Není to však podmínkou.

Je astaxanthin vhodný i pro děti?

Legislativa obecně zakazuje doplňky stravy pro děti, jejich prodej je možný pouze po zvláštním schválení. Přestože doplňky stravy s astaxanthinem musí obsahovat tvrzení „není vhodné pro děti“, potraviny, které astaxanthin přirozeně obsahují (losos, krevety, humři), nejsou dětem zakázány. Vhodné dávkování je však lepší konzultovat s lékařem.

Co když překročím doporučenou dávku astaxanthinu? Mohu se předávkovat?

Na rozdíl od jiných účinných látek a vitamínů se astaxanthinem předávkovat nelze. Studie na jeho účinky využívají i mnohem vyšší dávky, než jsou ty doporučené legislativou. U některých nemocných pacientů lékaři často doporučují vyšší dávky, stejně tak u vrcholových sportovců ve fázi přípravy a výkonu. Naše tělo vstřebá tolik astaxanthinu, kolik potřebuje, zbytek případně přirozeně vyloučí.

Má astaxanthin nějaké kontraindikace?

Nejsou známy žádné kontraindikace s ostatními léky, přesto doporučujeme konzultaci s lékařem.

Mohu astaxanthin užívat s dalšími doplňky stravy?

Astaxanthin je silný antioxidant s širokým spektrem účinků, přesto je možné jej doplnit o další látky, jako tomu ostatně je ve většině námi nabízených kapslí. Astaxanthin s dalšími účinnými látkami synergicky působí a podporuje jejich účinnost a vstřebatelnost. Zejména v sezóně chřipek a virových onemocnění se pak jeví astaxanthin v kombinaci s vitamínem C jako ideální dvojice pro podporu imunitního systému.

Je astaxanthin vhodný a bezpečný pro dlouhodobé užívání? Doporučujete astaxanthin užívat v cyklech?

Astaxanthin je z hlediska dlouhodobého užívání bezpečný, nemusíte se obávat nežádoucích účinků. Není třeba dávkovat astaxanthin v cyklech, nicméně pochopitelně záleží na důvodu, který vás k astaxanthinu přivedl. Vědecké studie zkoumající účinky astaxanthinu využívají i mnohem vyšší dávky, než které doporučuje evropský legislativní systém. Konkrétní dávkování se odvíjí od řešeného problému, ať už se jedná o zdravotní stav, sportovní výkon nebo preventivní užití. Určitě není chybou dávkování astaxanthinu zvýšit pro období, kdy se všeobecně vyskytuje více nemocí a naše obranyschopnost potřebuje podporu „zvenčí“.

Má astaxanthin nežádoucí účinky?

Ze studií plyne velmi malý výskyt méně závažných vedlejších účinků, jakými mohou být snížení hladiny vápníku, snížení krevního tlaku a zvýšený růst ochlupení. Studie neuvádějí žádné nebezpečné vedlejší účinky spojené s používáním astaxanthinu, a to ani ve vyšších dávkách. Případné vedlejší účinky by měly většinou rychle ustoupit, neměl by tedy být důvod k obavám. Ze zkušeností našich i našich zákazníků jsme však nepozorovali žádný ze zmíněných vedlejších účinků. Jedinou stížností byl problém s usínáním, který byl však způsobený nevhodným dávkováním doplňku stravy před spaním. Při dávkování v dopoledních hodinách je přísun energie naopak žádoucím jevem a problémy s nespavostí při změně dávkování ihned ustoupily.

Samozřejmě platí, že zejména těhotné a kojící ženy, děti a osoby se závažnými či chronickými chorobami, či osoby trvale užívající léky, by se o používání astaxanthinu měly nejdříve poradit se svým lékařem.

Když budu jíst astaxanthin, nezčervenám? Neobarví mi astaxanthin domácího mazlíčka stejně, jako barví peří plameňáků?

Astaxanthin sice dodává zbarvení masu lososů, humrů, krevet a peří plameňáků, vy ani vaši mazlíčci se však změny barvy bát nemusíte.

Na dTestu jsem se dočetl(a), že astaxanthin je nebezpečná přísada. Jak je to s jeho bezpečností?

Přírodní astaxanthin se ve světě běžně používá v doplňcích stravy a stovky vědeckých studií prokázaly nejen jeho bezpečnost, ale především jeho pozitivní účinky na lidský i zvířecí organismus. To samozřejmě neplatí pro astaxanthin syntetický, který se nejčastěji získává z ropných derivátů.

Legislativa v Evropské unii je velice přísná. DTest vnímá samotný čistý astaxanthin pouze jako (syntetické) barvivo, nikoliv jako doplněk stravy. Důležitá je poznámka „v některých potravinách se však může přirozeně vyskytovat“ – právě řasa Haematococcus pluvialis astaxanthin přirozeně obsahuje. Tuto řasu nebo extrakt z ní (nikoliv 100% čistý extrahovaný astaxanthin) je možné v doplňcích stravy využít.

Jak poznám, že jsem koupil(a) kvalitní produkt s astaxanthinem?

Není to úplně jednoduché, ale kvalitní produkty určitě v první řadě splňují veškeré legislativní podmínky, uvádějí veškeré potřebné informace – např. číselné údaje o obsahu účinných látek, kompletní složení, zemi původu, číslo šarže, datum spotřeby apod.

Co se týče kapslí nebo kosmetiky samotných, astaxanthin je silné červené barvivo, tudíž jsou produkty vždy zabarveny dočervena či oranžova v závislosti na koncentraci astaxanthinu. Pokud produkty dočervena zbarvené nejsou, může to být např. následkem špatného skladování nebo indikátorem nekvalitních surovin. V každém případě takový produkt neobsahuje astaxanthin a důvěryhodný a kvalitní výrobce či distributor nebude mít problém vám produkt reklamovat (v případě, že se nejedná o chybu ve skladování na straně kupujícího).

Na internetu se cena doplňků stravy pohybuje v širokém cenovém rozpětí, podle čeho se při výběru řídit?

Cena v případě astaxanthinu často odráží kvalitu. Trh s astaxanthinem bohužel nepříznivě ovlivnila čínská produkce, která vyvíjí tlak na pokles ceny astaxanthinu. Kvalitní produkty pak ztrácí u zákazníků konkurenceschopnost. Astaxanthin nejvyšší kvality je (pro někoho možná překvapivě) ten český. Díky mnoha fotografiím, videím i televizním reportážím můžete nahlédnout do procesu pěstování a čas od času ve výrobně v Mostku uspořádá společnost Algamo i den otevřených dveří, kdy můžete technologii obdivovat zblízka.

Zejména u doplňků stravy vždy prověřujte původ řasy. Pokud je surovina kvalitní, nebude výrobce tuto informaci tajit.

Proč bych si měl(a) kupovat drahé doplňky stravy, když si mohu koupit lososa nebo pstruha lososovitého?

V první řadě je třeba upozornit, že většina těchto ryb pochází z farem, kde jsou v lepším případě krmeny směsí s obsahem astaxanthinu, v horším se jedná o jiné barvivo, popřípadě o astaxanthin syntetický.

Masa kvalitních divokých lososů byste však museli pro získání denní dávky astaxanthinu sníst cca 0,5 kg denně. Doplňky stravy jsou tak při porovnání cen rázem „za hubičku“.

Pstruh lososovitý je pak výmysl chovatelů ryb. Jedná se o klasického pstruha duhového, jehož maso je uměle dobarveno prostřednictvím krmné směsi.

Jaké jsou výhody astaxanthinu z České republiky?

• 100% přírodní

• Nejvyšší kvalita, vysoká účinnost

• Evropské a světové certifikace

• Schválené doplňky stravy

• Laboratorní podmínky kultivace řasy

• Ekologický provoz

• Spokojení zákazníci

Jaký je rozdíl mezi kapslemi, co jsou označeny jako veganské, a těmi „neveganskými“? Co obsahují?

Kapsle označené jako veganské jsou 100 % z rostlinných zdrojů, tedy včetně kapsle samotné. „Neveganské“ kapsle mají kapsli většinou vyrobenou z hovězí želatiny nebo obsahují např. omega 3 nenasycené mastné kyseliny z rybího tuku. Vše vždy naleznete ve složení. Pokud složení nebo výrobce na vaše otázky neodpoví, raději produkt nekupujte.

Narazil(a) jsem na astaxanthin i v krmení pro papoušky a rybičky. Proč se jim dává tak drahá surovina? To existují takové přebytky této superpotraviny?

Astaxanthin pomáhá rybičkám i papouškům podpořit a zvýraznit jejich přirozené zbarvení, proto bývá pro chovatele těchto zvířat důležitou součástí krmiv.

Astaxanthin v těchto krmivech ani zdaleka nedosahuje svou kvalitou astaxanthinu, který se používá v produktech pro lidskou spotřebu. Pro zvířata se často využívá astaxanthin syntetický, který se nejčastěji získává z ropných derivátů a jeho bezpečnost pro lidi nikdy nebyla testována.

Lepší možností je, že do krmiv je přidávána řasa Haematococcus pluvialis po extrakci oleoresinu. Oleoresin je olejový extrakt ze jmenované řasy, nejčastěji s obsahem astaxanthinu 5 – 10 %. Po extrakci však v řase stále zůstává určité procento astaxanthinu, takže je vhodné ji zužitkovat tímto způsobem.

Viděl(a) jsem, že kosmetika s astaxanthinem má oranžovou barvu. Nezůstanou mi skvrny na pleti? Nezvýrazní se pigmentové skvrny?

Většina přípravků dostupných na našem trhu je samozřejmě vyvinuta tak, aby pleť nezabarvovala a nezanechávala stopy, skvrny. Jediné, na co je třeba dát pozor, je oblečení. Některé přípravky s astaxanthinem na něm mohou zanechat neodstranitelné stopy.

Co se týče pigmentových skvrn, existují studie, které dokládají opak. Astaxanthin dle nich pleť viditelně omlazuje a pigmentové skvrnky redukuje. Nejlepšího výsledku se dosáhne při kombinaci doplňků stravy s kosmetickými přípravky, tedy při vnitřním a zevním užívání.

Mohu používat kosmetické produkty Bonaloka, popř. Alife v kombinaci s přípravky jiné značky?

Kosmetická řada Bonaloka byla navržena pro maximální účinnost při užití jak celé sady, tak samostatně. Jestliže naleznete jinou kombinaci produktů, která vám bude vyhovovat, není v tom žádný problém. Totéž platí pro sérum Alife, které lze užít s jinými přípravky dle potřeby a preferencí. Stejně tak nemusíte náš Vyživující noční krém používat pouze na noc, mnoho našich zákaznic se sušší pletí si jej oblíbilo i přes den. Právě ze zkušeností našich zákaznic a zákazníků také víme, že Regenerační masku s antioxidanty lze využít jako intenzivní hydratační krém, ať už na noc nebo přes den.

Nastavení soukromí a cookies

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s našimi zásady ochrany osobních údajů a cookies. Svá nastavení můžete kdykoli změnit.

Přizpůsobit